Autokohout.cz > Zábava > Články

Partnerství se závodní stájí HKC Racing

3.5.2010

Zhodnocení prvního závodního víkendu při Jarní ceně Masarykova okruhu v kategorii D3-volná formule
Během svého premiérového vystoupení ve velkém motorsportu dokázal Aleš Kohout v barvách HKC Racing Teamu velice dobře zabodovat. Pražský jezdec při Jarní ceně Masarykova okruhu ve formulové Divizi 3 získal čtvrté místo v kvalifikaci a v závodech pak dvě páté příčky. V posledních třech sezónách sbíral Kohout zkušenosti v kartingu. Start přestupu do vyšší kategorie mu tedy vyšel na jedničku.

S formulí Van Diemen RF 02 přitom dosud testoval teprve dvakrát a tvar brněnské trati zatím vůbec neznal. Vše se tedy musel naučit hlavně během volných testů a pak v pátečních kvalifikačních jízdách. "Testoval jsem před několika dny v Mostě a tamní trať už umím naprosto nazpaměť. Závodit tam budeme až v srpnu. Brno je delší a hodně technické, je tam i veliké převýšení. Každopádně to vyžadovalo úplně jiný styl a rytmus," řekl Kohout.
Během brněnského víkendu pak zaznamenal veliký posun, když se dokázal zrychlit o dobrou čtvrtminutu na kolo. "Ve volných testech jsem se musel učit všechno znovu a jezdil jsem čas 2 minuty a 22 sekund. Byl jsem beznadějně poslední a ve čtvrtek večer jsem myslel, že do páteční kvalifikace vůbec nenastoupím. Přes noc se mi ale všechno v hlavě rozleželo, uzrálo a v měřeném tréninku jsem najednou dokázal držet krok se špičkou a zajel jsem čas 2 minuty a 5 sekund," dodal jezdec. Pochvaloval si i chování formule a její odlišnost od motokáry. "Monopost má pochopitelně mnohem silnější motor a vyšší hmotnost, ale naprosto dokonale tady funguje aerodynamika. Ve správné rychlosti auto fantasticky drží v zatáčkách díky přítlakům. Tohle všechno a k tomu spousta dalších detailů se mi pospojovalo v hlavě během pátečních kvalifikací a s jejich výsledkem jsem byl velice spokojený," řekl jezdec.
V závodech pak doplatil především na dosud malé zkušenosti a hlavně na nervozitu. "V první i druhé jízdě jsem z přemíry odpovědnosti ulil start. V sobotu mě to stálo penalizaci 25 sekund a v neděli trest Stop and Go během závodu. Pátá místa přesto rozhodně nejsou špatná a pokud se dokážu příště přinutit ke klidu hlavně v úvodu závodů, můžu snad myslet i na umístění na podiu. V samotných závodech pak problém nemám. Z motokár jsem zvyklý na velký provoz na trati i na kontakty. Ty tady nejsou obvyklé, protože by měly fatální následky, takže si všichni dáváme pozor. A je fakt, že jsem zažil motokárové starty, kde nás bylo na roštu třeba čtyřicet. To v Národní formuli do 1400 kubíků opravdu nehrozí. S premiérou jsem každopádně spokojen a moc se těším na pokračování šampionátu v polské Poznani, kam zamíříme poslední víkend v květnu," dodal Aleš.
S jeho výkony vyjádřil velkou spokojenost i šéf HKC Racing Teamu Ivan Houzák, který pilota k závodění přivedl. "Aleš u nás začal na motokáře a ačkoli do motorsportu přišel už jako dospělý, dokázal velice rychle jezdecky vyzrát. Je na něm dobře vidět příklad programové práce naší stáje, která spočívá v hledání a výchově mladých talentů. Motokáry jsou základní stupínek, ze kterého se pak postupuje do vyšších pater motorsportu. Aleš tak následuje třeba Jana Bohuslava, Věru Vostrou, anebo Tomáše Chabra juniora. V naší motokárové líhni už vyrůstají další malí piloti, kteří bodují v mistrovské kategorii Bambini. A jsme pochopitelně otevřeni k přijímání dalších zájemců, kteří by chtěli získávat šoférské a závodnické zkušenosti. Na Alešovi je vidět, že naše cesta rozhodně nevede špatným směrem," uzavřel Houzák.
(28.4. 2010) 

   
AUTOSERVIS
Stanislav Kohout

Nad Zlíchovem 4
152 00 Praha 5 - mapa

tel: 603 874 831, 603 874 924
kohout@autokohout.cz

Otevírací doba:
Po - Pá
7.30 - 12.00
13.00 - 17.00

Cena práce za 1 hodinu:
700 Kč s DPH.


SKLAD PNEU
Stanislav Kohout

Pod Žvahovem 70
152 00 Praha 5 - mapa

tel: 603 873 905, 774 874 123
kohout@autokohout.cz

IČO 15312178 DIČ CZ521119015
Ž.L: vydán MČ Praha 5 č.j. zo/0004122/92ves/005